Co jest lepsze – obiektyw stało czy zmiennogiskowy?

13 maja 2019

Obiektywy stało i zmiennoogniskowe mają swoje wady i zalety. Długość ogniskowe nie jest jedyną różnicą, za tym idzie również jakość obrazu, waga, rozmiar, ergonomia oraz cena. 

Obiektywy stałoogniskowe to obiektywy, które mają jedną zablokowaną konstrukcyjnie długość ogniskową. Rozstrzał waha się od ultra – szerokiego kąta do super tele, które będą dawać bardzo wąski kąt widzenia. Dużą przewagą obiektywów stałoogniskowych to rozdzielczość generowanego obrazu, która będzie dużo przewyższać tą, którą otrzymujemy przez zoom. Dodatkowo dzięki spójności budowy technologicznie będzie można także konstruować obiektyw tak, by były one znacznie jaśniejsze. 1:1,8; 1:1,4 czy nawet 1:0,95 (Voiglander Nokton).. Niestety za taką jakość będzie trzeba już zapłacić znacznie więcej niż za zoom ciemniejszy. Najjaśniejszym obecnie dostępnym na rynku obiektywem zmiennoogniskowym jest Sigma 18-35 mm f/1.8 ART. Jest ona jednak przeznaczona wyłącznie do aparatów z matrycą APS-C. 

Obiektywy zmiennoogniskowe mają możliwość zmiany ogniskowej w stosunku do potrzeb fotografa. Jest to umiłowane narzędzie pracy u większości fotografów prasowych, ponieważ dzięki temu będzie można zminimalizować ilość noszonego ze sobą sprzętu. Dobrze korygowane obiektywy zmiennoogniskowe mogą kosztować naprawdę dużo, ale ich zakup wyniesie mniej niż kompletowanie odpowiednich ogniskowych w ramach systemu stałoogniskowego. 

Stałki pozwalają na narzucenie sobie pewnego rodzaju dyscypliny. Częstą odpowiedzią fotografów ulicznych i portretowych na pytanie o to jaki obiektyw kupić będzie można usłyszeć: Stałkę, zooma masz w nogach.

Z drugiej strony jeśli nie mamy zbyt dużo czasu na to, by żonglować obiektywami a potrzebujemy mieć duży zakres ogniskowych to zoom będzie błogosławieństwem. Wtedy jednym szkłem będzie można zrobić całe wydarzenie. Świetnie sprawdzać się będą przy pracy studyjnej, gdzie można stanąć w jednym miejscu i za pomocą zmieniania długości ogniskowej stworzyć pełnowartościowe i zróżnicowane kadry. 

Nie można jednoznacznie powiedzieć, który obiektyw będzie lepszy. Oba są inne i przeznaczone do innego charakteru pracy. Jeśli stawiacie na jakość warto wybrać stałe,. Jeśli na szybkości działania to dobry zoom będzie się sprawdzał.  Trzeba więc tak naprawdę dopasować wybierany dla siebie sprzęt pod kątem indywidualnych oczekiwań.