Barwy w fotografii – jakie mają znaczenie

1 kwietnia 2019

Niebo jest niebieskie a trawa jest zielona? Czy rzeczywiście tak jest? Trzeba zauważyć, że każdy człowiek inaczej postrzega barwy. Jakie więc znaczenie mają kolory w fotografii i czy warto będzie się na nich skupiać?

To jak kolory są przez nas postrzegane będzie indywidualną sprawą. Kolory to nic innego jak różnej długości fala świetlana, która pobudzać będzie receptory w naszym oku. Są tam trzy typy czopków, które odpowiadają za widzenie barw. Każdy kolor stymuluje te receptory w innym stopniu i w taki sposób mózg będzie mógł rozpoznawać, rozróżniać barwy. 

Kolor to pojęcie abstrakcyjne. Czasami zastanawiamy się nad tym jak świat widzą inni i czy ten sposób postrzegania różni się od tego co my widzimy,. Okazuje się, że to, że jakiś kolor my postrzegamy w konkretny sposób nie oznacza, że widzimy go tak samo jak inne osoby. Nazewnictwo kolorów jest tutaj umowne. Przyjęliśmy, że trawa jest zielona a niebo jest niebieskie i tak wiemy od dziecka. Istnieje jednak wiele zaburzeń widzenia barw, mimo to ludzie którzy rozpoznają kolory wiedzą, że niebo jest niebieskie i w jakiś sposób ten niebieski kolor widzą. 

Jak ważne są kolory w fotografii?

Kolory to bardzo ważny element każdej fotografii. To jak będziemy je postrzegać i czy w ogóle je postrzegamy może mieć wpływ na to jak ostatecznie będzie wyglądać stworzona przez nas fotografia. Czy faktycznie jest to tak istotne? Przecież każdy inaczej postrzega barwy, więc zdjęcie, które w naszym odczuciu jest poprawne pod względem kolorów dla innej osoby już takie może  nie być. 

Wzrok ludzki ma także możliwość adaptacji widzenia do otoczenia. W mieście York prowadzone było badanie, w którym uczestniczące osoby miały wskazać kolor, który będzie najbardziej zbliżony do czystego żółtego. Próby wykonywane były w zamkniętym pomieszczeniu o różnych porach roku latem i zimą. Wyniki pokazały, że razem ze zmianą pory roku zmienia się także nasze postrzeganie kolorów. Inaczej je widzimy, gdy nasze otoczenie nasycone jest zielenią a inaczej, gdy dookoła jest szaro – niebiesko. 

Jeśli więc widzenie barw będzie odmienne dla każdego z nas, a w dodatku sami widzimy inaczej w różnych warunkach to po co są kalibratory, monitory i barwne przestrzenie? Chodzi tak naprawdę o to, by nie wprowadzać w tym wszystkim jeszcze większego bałagany. Nie chcemy przecież, by subtelne różnice w widzeniu człowieka były dodatkowo wzmacniane przez to, że obraz nie będzie wyświetlany prawidłowo, a tak niestety dość często obecnie się dzieje. 

Podsumowanie

Jeśli nie będziemy zwracać uwagi na kolory na zdjęciu mogą one tak naprawdę kompletnie zepsuć jego odbiór. Trudno znaleźć złoty środek, ale w sumie nikt nigdy nie mówił, że będzie lekko. Nie należy jednak również fiksować na punkcie kolorów, nie powinno się skupiać na nich całej uwagi, ponieważ barwy są tak naprawdę tylko jednym z wielu elementów fotografii.  Oczywiście ten element ma swoje istotne znaczenie, ale na pewno nie powinno się go przeceniać, nie można także przesadzać na jego punkcie, gdy zdjęcia przygotowuje się do publikacji.