Tajniki fotografii portretowej

2 maja 2019

Portret większości z nas będzie kojarzył się ze zdjęciem paszportowym, ale to błąd, ponieważ portret może także obejmować całą sylwetkę. Fotografowaną modelkę czy modela będzie można kadrować różnymi sposobami. Portret może być bliski i obejmować tylko twarzy, szyję oraz dekolt. Może być kadr amerykański, gdzie zdjęcie jest kadrowane powyżej kolan, albo portret całej sylwetki, a także grupy osób. Portrety mogą być amatorskie, profesjonalne, naturalne, pozowane, studyjne, plenerowe, artystyczne czy reportażowe. 

Dobór obiektywu

Do portretów używa się obiektywów z ogniskową powyżej 50 mm. Teleobiektyw zmiennoogniskowy z zoomem 70-200 mm bardzo dobrze się sprawdza, ale można także postawić na obiektywy stałoogniskowe 70 mm oraz więcej i będzie to dobry wybór. Nie robimy zdjęć ludzi z użyciem  obiektywów szerokokątnych z ogniskową poniżej 35 mm, które mogą zniekształcić sylwetkę i zmienią proporcję fotografowanej osoby, chyba że na przerysowanym efekcie będzie nam zależeć. 

Jaki kadr wybrać?

Bliski portret to raczej centralny kadr, ale tutaj można skupić się na mocnych punktach na zdjęciu i umieścić oko na jednym z nich. Jeśli fotografuje się profil i zdjęcie jest robione osobie, która patrzy w bok to można zostawić nieco więcej miejsca z jednego boku kadru, co sprawi, że zdjęcie będzie miało więcej charakteru, więcej tajemniczości. 

Jak dobrać światło

Raczej unikać trzeba robienia zdjęć w pełnym słońcu, które daje ostre światło i niestety pokaże wszystkie mankamenty skóry, a także daje głębokie cienie w okolicach oczu oraz nosa. Jeśli będzie pełne słońce warto szukać cienia, albo poczekać, aż schowa się ono za chmurami. Przed zachodem słońca oraz o poranku można będzie uzyskać światło piękne, ciepłe, miękkie, w którym skóra będzie korzystnie wyglądać. Światło generalnie powinno padać na twarz, ale niekiedy fajnie wychodzą zdjęcia, które robi się pod światło i celowo je się prześwietla. Jeśli robimy zdjęcia z profilu to będzie dobrze jeśli światło będzie padało prosto na twarz, a nie oświetla policzka. Miękkie światło będzie można uzyskać jeśli przepuści się je przez dyfuzor. Naturalnie będzie to chmura, która będzie rozpraszać światło. Ale będzie można także korzystać z blendy i odbić światło słoneczne albo je rozproszyć przez używanie białej przepuszczającej światło blendy. 

Dobór tła

Robiąc zdjęcia portretowe należy pamiętać, że bardzo ważne będzie tło. Nie może ono odwracać uwagi od fotografowanej osoby. Jeśli robimy zdjęcia w plenerze trzeba pilnować, by za modelką nie było żądnych znaków drogowych, brzydkich balustrad, prętów czy śmietników. Patrzymy więc nie tylko na modela, ale także zwracamy uwagę na otoczenie. Wybieramy scenerię, która będzie pasować do fotografowanej osoby, stroju, fryzury, rysów twarzy czy sylwetki. Fotografia portretowa na pewno będzie wymagała zawsze dużego zaangażowania i od fotografa i od modela. Trzeba zadbać o dobre światło, odpowiednio dopasowane tło, makijaż modelki, strój. Warto potem zadbać o obrobienie zdjęć w programie graficznym.